Brad Sams på sidan Thurrott, var personen som förra året avslöjade att Project Scarlett var under utveckling hos Microsoft, vilket som bekant avslöjades på E3 förra månaden. I samma rapport skrev han då även om en molnbaserad konsol, men någon sådan har som bekant inte utannonserats. I en ny video avslöjar Sams dock att den fortfarande är på gång och utvecklas kontinuerligt, även om han inte vet när den ska lanseras.
Enheten ska enligt uppgift vara en "low-power, low-latency device" som uteslutande arbetar mot xCloud. Det är alltså Microsofts streaming-tjänst för spel, vilken tidigare visats upp i bland annat Inside Xbox där värden Julia Hardy spelade Forza på en smartphone:
Jämfört med Google Stadia, som har en handkontroll som ansluts direkt mot servrarna, är det här istället konsolen som arbetar mot molnet och du kommer därför kunna spela med vilken Xbox One-handkontroll du vill. Priset ska vara lägre än för Stadia och konsolen själv kommer sköta beräkningarna för det du aktivt styr på skärmen (som karaktärer) för att få bort lagg, medan resten av informationen streamas.
Med tanke på att Scarlett tycks bli en verkligt kostsam biff (som erbjuder 8K och 120 bilder per sekund), tycks denna vara ämnad för budgetanvändare. Sams pratar även om ytterligare en Xbox-modell, Lockhart, som han menar kommer hamna mellan molnkonsolen och Scarlett i prestanda.
Tror du det finns en marknad för detta och vad gillar du idén?
