År 2017 släpptes Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales, där vi återigen fick träffa på Johnny Depp i rollen som Captain Jack Sparrow, men även ett till stora delar nytt persongalleri. Filmen drog in svindlande $800 miljoner, men betraktades trots det som något av en flopp. Istället startade Disney arbetet med en reboot av filmerna, som dock lades ner tidigare i år.
Men Disney vill ändå inte låta denna kassako dö ut, och därför har de nu dragit igång ett nytt Pirates-projekt med en av skaparna av HBO-serien Chernobyl vid rodret. Deadline skriver nämligen Craig Marzin, som även vann två Emmys för miniserien, är igång med ett manus tillsammans med Ted Elliot (som har Aladdin och National Treasure: Book of Secrets på meritlistan).
Jerry Bruckheimer väntas producera, medan Johnny Depp en gång för alla fått sparken som efter alla hans privata skandaler som Disney menar rimmar illa med deras värderingar. Vem som ska regissera är ännu oklart.
Tror du att Pirates of the Caribbean har en framtid även utan Jack Sparrow?
