Som Respawn Entertainment tidigare sagt, var Disney skeptiska kring idén med Star Wars Jedi: Fallen Order, och sannolikt fick de även jobba hårt på att försöka övertyga EA som ju stängde ner utvecklaren Visceral Games på grund av att deras Star Wars-spel var för singleplayer-orienterat.
Men spelet blev en otrolig succé som vida överträffat förväntningarna, och nu vill Disney att det görs fler spel som Star Wars Jedi: Fallen Order. I en intervju hos The Hollywood Reporter berättar Disney-chefen för interactive experiences (alltså spel) Sean Shoptaw, att de nu vill uppmuntra folk att göra mer med Star Wars-universumet:
"I'm here for one specific reason: to empower you to do really unique things with our [catalog]. We want to tap into the power of creatives across the industry."
EA har som bekant Star Wars-licensen exklusivt i några år till, men Shoptaw lyfte även fram Sonys Spider-Man som ett exempel på den typen av spel de gärna ser kreativa personer ta sig an. Förhoppningsvis tyder det på att vi går mot en framtid med större öppenhet och variation hos Star Wars.
