Den idag mest renommerade insidern när det kommer till spelförsäljning, är Niko Partners-analytikern Daniel Ahmad. Han har ett otal gånger visat sig ha rätt om data som inte varit officiellt tillgängliga, och igår var han i farten igen.
Den här gången handlade det om försäljningen av Xbox Series S och X, vilket är siffror Microsoft inte vill dela med sig av sedan flera år tillbaka för att istället fokusera på antalet spelare i egna eko-systemet. Som du kanske minns från igår, har Sony sålt 4,5 miljoner Playstation 5-enheter, och enligt Ahmad via Twitter ska du "take a bit over 1 million off the PS5 number and you won't be far off när det kommer till de nya Xboxarna.
Det skulle betyda runt 3-3,4 miljoner sålda Xbox Series S och X. Det är dock värt att poängtera att Microsoft och Sony för tillfället säljer allt de kan tillverka, så antalet sålda konsoler hade varit klart högre för båda om de bara hade bättre tillgång. Vi får därför sannolikt vänta till slutet av året innan vi kan börja skönja ett mönster för hur Playstation 5 och Xbox Series S/X säljer i förhållande till varandra baserat på popularitet snarare än antalet tillverkade enheter.
