Skip to main content
Gamereactor Nyheter
Nyheter

Xbox 360-uppdatering

Den sjunde maj är det dags
Jonas Mäki Editor Sweden 10 april 2007

Microsoft har drabbats av en av sina otaliga läckor igen och denna gången är det alla detaljer om den kommande våruppdateringen av Xbox 360 som läckt ut. Den otvivelaktigt största nyheten är att Microsoft Messenger (Microsofts meddelandetjänst) nu kombineras med din kompislista och att du därför kan lägga till folk som inte ens har en Xbox 360.

Upp till 600 Messenger-kontakter kan läggas till och du kommer att kunna ha gruppdiskussioner med sex personer samtidigt medan du spelar spel. De som använder Messenger på sin Apple-dator eller PC kommer att kunna se på ditt namn om du är online på din dator eller på din Xbox 360, och i sistnämnda fallet även se vad du spelar samt din Gamertag.

En annan nyhet är att Xbox Live Marketplace nu kommer att få ett eget blad, som läggs till de fyra som finns där nu. Marketplace-bladet kommer dock ha ett eget tema som varierar beroende på spelsläpp, årstider, storhelger och naturligtvis sponsorer. Du kan därför fortsätta att använda dina köpta teman som ju som bekant bara har fyra blad.

Även Achievements har setts över och fortsättningsvis kommer det inte bara att stå att du fått en Achievement. Istället kommer det tydligt framgå vad du gjort och hur många poäng du fick.

Till sist är det nedladdningarna som fått lite nya funktioner. En kallas Auto-shutdown och gör så att du kan starta ett gäng nedladdningar och lämna din Xbox 360 på. När allt sedan är nedladdat (eller efter sex timmars inaktivitet) stängs konsolen sedan av, praktiskt för den som vill ladda hem över natten eller medan man är på skolan/jobbet.

Dessutom kommer en funktion kallad Low-power downloading mode som stänger av alla konsolen fläktar medan du bara laddar ned material. Sparar miljö, elräkning samt naturligtvis att det skänker lite tystnad. Avslutningsvis kommer man även att kunna se filmer man laddar hem innan de är färdigladdade, vilket kanske framför allt blir praktiskt när Video Marketplace (där man laddar hem filmer och TV-serier) lanseras i Europa till hösten.

På morgonen den 7:e maj släpps denna uppdatering som även innehåller några andra små funktioner förutom dessa nämnda.

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 969 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.