Vi visste redan innan att november skulle bli en kanonmånad på Xbox Game Pass med bland annat GTA: San Andreas och den femte delen i Forza Horizon-serien. Men trots det får vi säga oss vara överraskade över hur mycket kvalitet som släpps kommande vecka.
För som om GTA: San Andreas-remastern och ett par av Microsofts egna spel inte räckte, erbjuder Xbox Game Pass "Game of the Year"-kandidater och mer under första halvan av november. Titta bara på det här urvalet:
- Minecraft: Java and Bedrock Editions (PC) - 2 november
- Unpacking (Cloud, Xbox och PC) - 2 november
- It Takes Two (Cloud, Xbox och PC) EA Play - 4 november
- Kill It with Fire (Cloud, Xbox och PC) - 4 november
- Football Manager 2022 (PC) - 9 november
- Football Manager 2022: Xbox Edition (Cloud, Xbox och PC) - 9 november
- Forza Horizon 5 (Cloud, Xbox och PC) - 9 november
- Grand Theft Auto: San Andreas - The Definitive Edition (Xbox) - 11 november
- One Step from Eden (Xbox och PC) - 11 november

Som vanligt tas även några titlar bort. Dessa kommer du inte kunna spela efter den 15 november, så rappa på om du vill lira något av dem, och vi påminner även om att Xbox Game Pass-medlemmar får rabatt på spelen så länge de finns till tjänsten om du vill behålla något av dem:
- Final Fantasy VIII: Remastered (Xbox och PC)
- Planet Coaster (Cloud och Xbox)
- Star Renegades (Cloud, Xbox och PC)
- Streets of Rogue (Cloud, Xbox och PC)
- The Gardens Between (Cloud, Xbox och PC)
- River City Girls (Cloud, Xbox och PC)