Adrian Newey tillför lite optimism till Aston Martin: "Kanske det femte bästa chassit"
Aston Martins Honda-problem är enorma, men på chassisidan är de "nära konkurrenskraftiga".
Aston Martins problem med Honda-motorerna var värre än väntat, och teamchefen Adrian Newey förklarade att det utgör en verklig risk för permanent nervskador för förarna Fernando Alonso och Lance Stroll.
Stroll beskrev känslan av chassivibrationer orsakade av motorerna som "att bli elektrifierad": "Det är inte långt ifrån. Det är en mycket obehaglig vibration. Det är dåligt för motorn men också dåligt för människan i bilen." Under tiden sa Alonso att de känner sig "lite domnade i fingrar och fötter också på grund av denna låga frekvens hela tiden i bilen."
Men det finns utrymme för optimism. Alonso säger att efter förändringarna i Bahrain-testet, där den första kände dessa märkliga vibrationer, kan han slutföra loppet (via Sky). Hondas chef Koji Watanabe sade att effektiviteten i dessa åtgärder inte kommer att synas förrän bilarna tävlar på fredag.
Och allt är inte dåligt. Adrian Newey sade att deras chassi är "lite efter ledarna, kanske det femte bästa teamet" (av elva), med skillnaden mellan det bästa teamet och Aston Martin på cirka en sekund eller tre fjärdedels sekund.
"Bilen har enorm, enorm utvecklingspotential. Det kommer förstås att krävas några lopp innan vi fullt ut förverkligar den potentialen", hävdade Newey (via BBC Sport). "Jag ser ingen inneboende anledning i bilens arkitektur till att vi inte kan bli, på chassisidan, nära eller inte fullt konkurrenskraftiga."

