Aloy anklagas för att vara en av de tråkigaste spelprotagonisterna någonsin
Det finns en hel del att uppskatta när det kommer till Guerilla Games episka Horizon-spel. Inte minst den direkt bländande presentationen och den imponerande, underliggande Decima-motorn. Men när det kommer till karaktärerna är det hela kanske mindre lyckat, och nu går en del fans så långt som att anklaga Aloy, huvudkaraktären i spelet, för att vara en av de träigaste och tråkigaste protagonisterna någonsin.
På Reddit och Steam-forumen har diskussioner kring ämnet pågått länge, där inte bara Aloy hamnat i skottlinjen utan även många av de andra karaktärerna i Horizon-världen. När det kommer till hjältinnan så anklagas hon för att ha samma känslomässiga spektrum som en sten, samt att röstskådespeleriet är under all kritik. Där det mestadels av tiden upplevs som att hon tror att det regnar.
Bland den kritik som framförs kan vi bland annat läsa att:
"Every person in Horizon speaks like a fucking alien"
"A lot of the emotion sounds forced, and the characters are fairly stone faced"
Vissa menar att Aloy bara existerar som ett verktyg för gameplay, inte som riktig karaktär - en sorts platt avatar utan egna nyanser. Vilket många även menar på förvärrats i uppföljaren, Forbidden West. Som bara känns ännu stelare och konstigare. Så även om Horizon-spelen hyllas för dess grafik, värld och spelmekanik - är många långt mer kluvna kring Aloy och hennes bundsförvanter.
Med de två spelen bakom oss, är du villig att hålla med i kritiken?







