Skip to main content
Gamereactor Hårdvara Altec Lansing Octiv 102
Hårdvara

Altec Lansing Octiv 102

Apple har just uppdaterat sina Ipod. Passande nog finns också nya dockor ute. Vi har testat en av Altec Lansings modeller och den överraskar - tack vare en bra app.
Henrik Persson 17 september 2010

Octiv 102 är liten och funkar bra på ett sängbord eller en köksbänk. Systermodellen 202 har stereoljud.

Altec Lansings nya dockor heter Octiv. Vi har testat monomodellen 102, till listpriset 600 kronor. Octiv 102 är en snygg, mycket liten sak. Den ser snarare ut som en laddare som även kan spela musik, än en renodlad högtalardocka.

Funktionsmässigt är Octiv 102 extremt avskalad. En 3,5" aux-port gör eluttaget sällskap på baksidan, på ovansidan sitter spelarvaggan. Eftersom spelaren sitter dockad på ovansidan blir det lite obekvämt när man vill ändra volymen. Jag förstår att man velat hålla det enkelt, men en fysisk volymkontroll hade varit fint.

Resvänligt: Stickproppen går att byta till brittisk eller amerikansk standard.

Octiv 102 funkar med de flesta typer av Apple-spelare, men för att få ut det mesta ska man ha en Ipod touch eller Iphone. Det bästa finns nämligen i mjukvaran. När vi testkörde blev vi promptade att ladda ner den automatiskt. Med app:en installerad blir Octiv 102 en riktigt bra väckarklocka.

Ljudet är vad man kan förvänta sig; som en bättre radioapparat. Det är mono men hyfsat brett och med hygglig bas. Det gå att gå riktigt högt innan ljudet spricker upp. Tal är klart och tydligt vilket är viktigt om du vill spela podcasts eller lyssna på webradio.

Det finns dockor som låter bättre. Men de ligger också i en högre prisklass. Sett till pris och användningsområde, är Octiv 102 riktigt lyckad.

Ytterligare betyg

Utseende
6 / 10
Pris
8 / 10
Kvalitet
7 / 10
Funktionalitet
8 / 10
Fullständig profil 67 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.