AMD har stämt fyra detta anställda och säger sig även ha bevis, för att de har stulit företagshemligheter och data som de sedan gett till sin nya arbetsgivare Nvidia. Stämningen gäller över 100 000 filer, samt även e-post som de fyra sägs ha tagit för att ge AMD:s största motståndare ojuste konkurrensfördelar.
Det här är kanske särskilt intressant rörande en av de anklagade, nämligen Robert Feldstein. Han var varit boss för AMD:s konsol-avdelning och anses vara personen som såg till att AMD fick kontraktet att göra kompontenter till Wii och Xbox 360 - men mer viktigt Wii U, Playstation 4 och Xbox 720.
Risken att konsoltillverkarna får tillgång till varandras hemligheter finns alltså om dokumenten skulle komma på avvägar. AMD vill bland annat att de fyra ska få förbud mot att verka i branschen fortsättningsvis.