Anthony Joshuas bilolycka fick Tyson Fury att återvända till boxningen: "Imorgon är ett mysterium, vi måste leva för idag"
Tyson Fury sade att Anthony Joshuas olycka motiverade honom att göra comeback inom boxningen.
Tyson Fury har avslöjat att olyckan som Anthony Joshua råkade ut för i Nigeria den 29 december 2025, där två av Joshuas närmaste vänner dog, fick honom att göra comeback inom boxningen.
I en pressintervju före hans boxningsmatch mot Arslanbek Makhmudov i april, som kommer att äga rum på Tottenham Hotspur-stadion i London och sändas på Netflix, sade Fury att "Den största vändpunkten i denna comeback för mig var tragedin som hände med Anthony Joshua.
"Jag var på semester i Thailand med min familj över jul... Vad som helst kan hända när som helst och du ska aldrig skjuta upp saker till imorgon, eller nästa år eller nästa vecka, för morgondagen är inte garanterad någon.
"Imorgon är ett mysterium, vi måste leva för idag. Och jag, som levde för den dagen, bestämde mig där och då att jag skulle komma tillbaka till boxningen. Det är något jag älskar, brinner för och som jag alltid har älskat. Det finns ingen morgondag att skjuta upp det till, så därför är jag tillbaka idag för den här stora matchen."
Tyson Fury tänker inte på en eventuell kamp med Joshua
Fury har ryktats sätta en match mot Joshua, men på grund av olyckan, där Joshua fick lindriga skador, är det okänt om han kommer att återvända till boxningen. Joshua har dock återgått till träning, något han betraktar som en "mental styrketerapi".
"Det som hände med AJ är en fruktansvärd tragedi och jag önskar honom allt gott. Om han bestämmer sig för att fortsätta boxas, lycka till. Och om han bestämmer sig för att sluta boxas, ännu mer lycka till. Men det är inte tid att säga att jag vill slåss mot honom, jag måste bara slåss mot mannen framför mig", sa Fury.

