Sony har på årets upplaga av Develop Conference avslöjat att det kommer vara fullt möjligt att använda PS Vita som en extra handkontroll till Playstation 3, och därigenom få tillgång till alla dess funktioner.
Den som vill kommer alltså att kunna göra spel som använder touchplattan på baksidan på Vita, touch-skärmen, dess gyro och så vidare. Vita kan även visa data streamat från Playstation 3 så det är fullt möjligt att "låna" processorkraft från sistnämnda (och även vice versa) vilket bör ge möjlighet till intressanta spellösningar.
Det här betyder att man med en Playstation Move, en PS Vita och såklart en Playstation 3 kommer kunna ge funktionalitet som i vissa fall överträffar Wii U och på flera andra sätt matchar den. Återstår att se om det är något som kommer få praktiskt betydelse, möjligheterna fanns redan med PSP men nyttjades väldigt lite.