Skip to main content
Nyheter

Arsenal lider ett stort bakslag i Premier League-ambitionerna: Chanserna att vinna titeln nästan halverades

Arsenals chanser att vinna Premier League har fått en stor smäll efter förra helgen.
Javier Escribano Editor Spain 13 april 2026

Arsenal drabbades av ett stort bakslag i Premier League-kampen under helgen, när de förlorade mot Bournemouth med 1-2, medan Manchester City krossade Chelsea med 3-0. Detta lämnar Arsenal sex poäng före Manchester City, men City har en match mindre spelad, en duell mot Crystal Palace som kanske inte spelas förrän i mitten till slutet av maj.

För tillfället, om Manchester City skulle vinna alla sina återstående matcher, skulle de ha samma poäng som Arsenal, eftersom båda lagen spelar söndagen den 19 april (16:30 BST, 17:30 CEST). Och City kommer i mycket starkare form: de slog Chelsea på söndagen med 3-0, de slog Liverpool med 4-0 i FA-cupen och de slog Arsenal med 2-0 i EFL-cupfinalen.

Enligt sportprognosen Polymarkert Sports har Arsenal nu 56 % chans att vinna Premier League, en minskning från 88 % chans för en månad sedan. Samtidigt har Manchester Citys chanser ökat från 14 % till 43 % sedan den 15 mars.

https://x.com/centregoals/status/2043386878838419548

Men med hänsyn till Manchester Citys 'vinnande tröghet', det faktum att Arsenal också spelar Champions League den här veckan, bara dagar före den avgörande matchen, och den senaste historien av Arsenals sammanbrott i ligans slutskedet, kan göra Manchester City till fastfavorit för vissa...

Manchester City har också andra tävlingar: de kommer att spela FA-cupsemifinaler den 25 april, och om de vinner placerar de sig i finalen den 16 maj. Om Arsenal slår Sporting den här veckan kommer de att ha semifinaler över två matcher mot Atleti eller Barça den 28 eller 29 april och 5/6 maj.

Om Manchester City slår Arsenal på söndag, och båda lagen vinner sina återstående matcher, kommer titeln att tilldelas målskillnad... Hur tror du att du kommer att vinna Premier League 2025/26?

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2024 · 4 830 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.