Skip to main content
Gamereactor Nyheter
Nyheter

Aston Martin firar 60 år med James Bond med Goldfinger Edition av DB12

Specialutgåvan av bilen kommer endast att tillverkas i 60 exemplar.
Ben Lyons Senior Editor 15 oktober 2024

För att markera det stora 60-årsjubileet av James Bond-filmserien har biltillverkaren Aston Martin skapat en specialutgåva av sin superbil DB12. Denna sällsynta modell, som är känd som DB12 Goldfinger Edition, kommer att vara begränsad till endast 60 totalt producerade enheter och är "fokuserad på att ge en mer överseende James Bond-körupplevelse, med subtila inslag från Goldfinger-filmen."

Bilen kommer i den Silver Birch lacken som den berömda DB5:an i Goldfinger en gång hade, utöver att ha 21-tums multiekerfälgar med en "unik silverfärg med en diamantbehandlad finish kompletteras av svarta bromsok, skräddarsydda sidoribbor i guld och en unik Aston Martin-logotyp i silver med en svart emalj."

Interiören är också mycket Goldfinger också, med 18k guldpläterade accenter runt bilen, en skårad växelväljare som är inspirerad av filmens guldspårare och till och med guldmetallfibrer vävda in i 2X2 Twill Gloss Carbon Fibre triminläggen också.

Även om det exakta priset på denna DB12 i begränsad upplaga ännu inte har avslöjats, får vi veta att köparna också kommer att få en extremt sällsynt 1/60 gyllene Aston Martin-tidning, samt ett Globe-Trotter attaché fodral som "replikerar bilens design; en Silver Birch-kaross och en Prince of Wales-rutig interiör." Detta är ovanpå en flaska 2007 Champagne Bollinger med fyra Bollinger 007 glas också, allt hålls i en Globe-Trotter Air Cabin Case.

De första leveranserna av denna sällsynta DB12 kommer att påbörjas under Q2 2025.

Senior Editor Ben was a Senior Editor at Gamereactor UK. When he wasn’t writing, editing or filming for Gamereactor, he could usually be found playing an FPS or getting lost in a sprawling RPG.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan October 2020 · 6 372 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.