Skip to main content
Gamereactor Nyheter
Nyheter

Audi planerar att testa sin F1-motor senare i år

Inför inträdet i motorsportens höjdpunkt 2026.
Ben Lyons Senior Editor 19 april 2023

Vi har vetat ganska länge att Audi skulle göra entré i världen av Formula 1 2026, men när det datumet närmar sig allt närmare har den tyska biltitanen börjat visa frukterna av sitt arbete när den förbereder sig för att gå med i F1-nätet.

Som beskrivs på Auto Shanghai-showen som pågår avslöjade Audi en F1-bil belagd i vad den kallar sin "lanseringslivré" och informerade oss om hur biltillverkaren förbereder sig för att gå in i F1 med sin egen motor.

Oliver Hoffman, styrelseledamot för teknisk utveckling på Audi AG säger: "Audi Formel 1-projektet har verkligen tagit fart de senaste månaderna. I den pågående konceptfasen av kraftenheten läggs grunden för vår drivlina för 2026 idag. Vi lägger stor vikt vid detaljarbete, till exempel om material eller tillverkningsteknik, och vi fokuserar också på ämnen som energihantering av hybriddrivlinan.

Hoffman avslöjade sedan att motorn Audi har förberett för F1 kommer att testas senare i år och att resultaten kommer att ligga "till grund för det framtida fordonskonceptet."

Audi avslöjade också att uppgraderingarna som görs till sin anläggning i Neuberg pågår, och att när den är helt klar i början av 2024 kommer anläggningen att vara hem för Audi Formula Racing GmbH, dess F1-racingdivision.

Senior Editor Ben was a Senior Editor at Gamereactor UK. When he wasn’t writing, editing or filming for Gamereactor, he could usually be found playing an FPS or getting lost in a sprawling RPG.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan October 2020 · 6 372 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.