Barças Raphinha säger att "regler är annorlunda när de är till din fördel eller emot dig"
Barcelonas ytter antydde att reglerna fungerar annorlunda när de är mot Barcelona.
Barças anfallare Raphinha har skrivit att reglerna "är annorlunda när de är till din fördel eller emot dig" efter måndagens förlust mot Girona i LaLiga, 2-1, som blev stor kontrovers när en foul på Jules Koundé inte dömdes av domaren och VAR inte ingrep, vilket skulle ha lett till att Gironas mål dömdes bort.
"Nåväl, vi har mycket att förbättra, men inte bara vi. Det är väldigt komplicerat när reglerna är olika, oavsett om de är till din fördel eller emot dig, men om vi måste spela mot alla för att vinna, så får det vara så... Vi gör det. Visca el Barça sempre"
Barcelonas tränare Hansi Flick sa på presskonferensen efter matchen att han inte ville hitta några ursäkter och att de spelade dåligt, men antydde att alla var överens om att Echeverri, Gironas spelare, faktiskt gjorde en foul på Koundé. "Ni såg det alla, det finns ingen anledning att säga mer."
Förlusten, Barcelonas andra raka förlust i alla tävlingar, gjorde att de förlorade LaLiga-ledarskapet till Real Madrid med två poäng. Barcelonas nästa ligamatch är mot Levante på söndag klockan 16:15 CET, Real Madrid möter Osasuna som gäst på lördag klockan 18:30 CET.

