Skip to main content
Nyheter

Barcelona värvar Newcastles Anthony Gordon för 80 miljoner euro fram till 2031

Barcelona skriver kontrakt med spelaren innan hans värde ökar i VM.
Javier Escribano Editor Spain 28 maj 2026

FC Barcelona har varit en av de snabbaste att göra en stor affär på sommarens transfermarknad och har snabbt värvat den 25-årige yttern Anthony Gordon, som betalar 70 miljoner euro och 10 miljoner i mervärde beroende på spelade minuter och idrottsresultat (runt 70 pund) för att få honom ur Newcastle United innan hans nuvarande kontrakt går ut 2030. och slog Bayern München i budgivningen.

Gordon har redan anlänt till Barcelona för medicinska tester innan han återansluter till sina engelska lagkamrater för VM, utvalda av Tuchel till sluttruppen. Den katalanska klubben ville snart göra en affär för spelaren ifall hans pris skulle stiga efter VM.

Flytten känns lik det som hände förra året, när Newcastle också förlorade sin bästa målskytt, Alexander Isak, och gjorde en stor vinst som senare inte ledde till bra idrottsresultat (de slutade på 12:e plats i ligan). Gordon, som redan är klubbens sjunde dyraste värvning i klubbens historia, kommer att spela för Barcelona fram till 2031 och dela planplats med Raphinha, men prioriteten senare i sommar är fortfarande att värva en ny anfallare som ersätter Robert Lewandowski.

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2024 · 4 830 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.