Trots vissa problem med prestanda, matchmaking och annat verkar Battlefield 6 vara en stark återkomst för den klassiska militärserien. Diskussionerna på nätet handlar nu om huruvida den faktiskt kan slå Call of Duty i år, men från början var ambitionerna för Battlefield något helt annat.
I en intervju hos GQ berättar Dice senior producer David Sirland att han länge såg serien som något för en smalare publik
"When I started, Battlefield was a niche of a niche, it was almost the Dungeons and Dragons of shooters."
Även producenten Jeremy Chubb lyfter fram hur seriens långvariga överlevnad bygger på just den ursprungliga ambitionen:
"I think Battlefield has survived for this long because the core of the experience was so ambitious back then."
Sedan dess har Battlefield vuxit till en av världens mest kända shooter-serier, precis som sin främsta konkurrent... och i en ironisk twist är det faktiskt Call of Dutys skapare, Vince Zampella, som nu leder Battlefield-projektet. Nyligen kunde vi berätta hur han ser på saken - i färgstarka ordalag.

Vad tror du, kommer Battlefield 6 slå Call of Duty i år?