Bayer Leverkusens VD Fernando Carro har kritiserat Real Madrid för den behandling deras tidigare tränare fått i den spanska klubben, med rykten om en nöd om laget förlorar igen.
Alonso, en före detta Real Madrid-spelare mellan 2009 och 2014, blev tränare för Bayer Leverkusen och vann berömt Bundesliga och tyska cupen 2023/24 med ett perfekt rekord på 28 vinster, 6 oavgjorda och inga förluster. Han kom till Real Madrid i juni 2025 som ersättare för Carlo Ancelotti, men efter en rad ogynnsamma resultat (3 oavgjorda och 2 förluster i LaLiga samt två förluster i Champions League) står hans jobb på spel. Hans tidigare tränare Fernando Carro anser dock att klubben har lämnat Alonso "politiskt isolerad".
"Om presidenten säger att en tränare är ett nödvändigt ont, om tränaren lämnas ifred och alltid är den som får kritiken, då är situationen mycket annorlunda än den han upplevde i Leverkusen, där vi alla drog åt samma håll och inte lämnade tränaren politiskt isolerad." Carro sa till Sky Sports.
Carros säger att Alonso är en "oerhört talangfull tränare" men att han nu befinner sig i ett annat sammanhang. De har fortfarande en nära relation, har besökt flera gånger sedan han lämnade och sagt att de följer varandras matcher.
Han tillägger att han önskade att han hade stannat kvar, och för säkerhets skull påminde Alonso om att dörren är öppen för hans eventuella återkomst. Han säger samma sak om Florian Wirtz, som skrev på för Liverpool men inte haft mycket framgång i Premier League. "Om båda vill återvända kan de göra det när som helst."