Bill Skarsgård stjäl showen i nya Robin Hood
De första recensionerna The Death of Robin Hood har börjat trilla in och omdömena är minst sagt blandade. Tydligt är i varje fall att den mörka tolkningen av den brittiska folksägen inte är den kioskvältare som kanske många av oss hoppats på.
För de som inte redan vet, så följer filmen en äldre och plågad Robin Hood, spelad av Hugh Jackman, medan Bill Skarsgård axlar rollen som hans följeslagare Little John.
En hel del kritik verkar vara riktad mot dess på tok för dystra ton, eller att den inte lyckas leva upp till sina höga ambitioner. Men vad som däremot hyllas är Skarsgårds insats som Little John, vilken beskrivs som både intensiv, karismatisk och oförutsägbar.
The Death of Robin Hood får svensk biopremiär den 26 juni och är bara ett i raden av många prestigeprojekt som Bill Skarsgård lyckats involvera sig själv i de senaste åren. Med bland annat Nosferatu, It och Boy Kills World på meritlistan.
Ser du fram emot The Death of Robin Hood?

