Bilolyckan avslöjar att Sheinbaum inte informerades om en anti-drogoperation i Mexiko som involverar CIA
Sheinbaum informerades inte om operationen som till synes inleddes mellan USA:s ambassad och delstaten Chihuahua, och enligt uppgift CIA.
En bilolycka under den gångna helgen kan ha avslöjat att USA har tjänstemän i Mexiko utan federalt tillstånd, och Mexikos president Claudia Sheinbaum har lovat att kräva en förklaring från USA.
Bilolyckan inträffade mitt i natten på en bergsväg på söndagen: fyra personer, två lokala mexikanska utredare och två instruktörer från USA:s ambassad omkom. De kom från en operation för att förstöra ett hemligt metamfetaminlaboratorium i delstaten Chihuahua, när bilen sladdade av vägen och föll ner i en ravin, där den exploderade.
Inledande rapporter från den lokala åklagaren sade att de amerikanska officerarna var instruktörer från USA:s ambassad i utbildningsarbete. Men The Washington Post rapporterade att tjänstemännen arbetade för CIA, som en del av pågående hemliga operationer i Mexiko för att spåra narkotikasmugglare.
På tisdagen sade Sheinbaum att säkerhetskabinettet inte informerats om operationen, och att det var ett beslut av Chihuahua-regeringen. "En fullständig utredning måste genomföras av justitiekanslern för att avgöra om konstitutionen eller lagen om nationell säkerhet har brutits", och tillade att delstatsregeringar som Chihuahuas måste ha tillstånd från Mexikos federala regering att samarbeta med utländska aktörer, via AP.
Detta följer månader av påtryckningar från USA:s president Donald Trump som uppmanar Mexiko att kämpa hårdare mot narkotikaherrar i Mexiko, medan Sheinbaum avvisar en ökad närvaro av amerikanska tjänstemän på mexikansk mark för att försvara deras suveränitet.
