Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
Gamereactor
nyheter
Call of Duty: Black Ops 7

Black Ops 7 tappar stort: 70% färre spelare än i fjol

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i
HQ

Too big to fail var det någon som sa. Men årets upplaga av Call of Duty verkar ha snubblat rejält och efter årtionden av dominans så ser det, i varje fall så här inledningsvis, ut som att elden har börjat falna. Black Ops 6 blev ju en stor framgång när det släpptes förra året. Krossade flera rekord och dominerade försäljningslistorna - ja, det blev till och med den bäst säljande titeln till Playstation 5 i USA - samtidigt som det gjorde storsuccé på Steam. Så förväntningarna på Black Ops 7 har varit närmast skyhöga.

Men lanseringen av Black Ops 7 har inte blivit den triumf som man hoppats på. Kampanjen beskrivs som en besvikelse av många, och statistiken talar sitt tydliga språk. Enligt SteamDB hade man en spelartopp på cirka 84 000 användare under premiären. En bråkdel av de imponerande 306 000 som strömmade till vid lanseringen av Black Ops 6 förra året. En minskning motsvarande nästan 70 procent.

Den skakiga starten till trots är det värt att poängtera att Black Ops 7 ändå toppar försäljningslistorna i skrivande stund, och det är tydligt att dess core users fortfarande gillar multiplayerdelen. Men med hårt motstånd från inte minst Battlefield 6 och Arc Raiders så återstår det att se hur stor framgången i slutändan blir för Black Ops 7.

Lirar du Black Ops 7 eller har du skippat årets upplaga till fördel för något annat?

Call of Duty: Black Ops 7
Har luften gått ur Call of Duty-ballongen?

Relaterade texter

Call of Duty: Black Ops 7 (Singleplayer)Score

Call of Duty: Black Ops 7 (Singleplayer)

RECENSION. Skrivet av Petter Hegevall

Call of Duty har verkligen aldrig varit sämre än i år och det känns därmed mycket som om Treyarch slutat bry sig. Välkommen till flytande öar, svävande spökbåtar, muterade alienspindlar och tidernas sämsta fiende-AI



Loading next content