BLAST Bounty vinter 2026: De sista åtta lagen är låsta
Draften för att arrangera slutspelet sker den 21 januari.
Closed Qualifier -delen av BLAST Bounty Winter 2026 Counter-Strike 2 -turneringen är i boken. Det totala antalet 32 deltagande lag har minskats till en bråkdel av storleken, med endast åtta lag kvar i kampen om trofén och prispengarna.
Med själva huvuddelen av slutspelet som startar den 22 januari, med kvartsfinaler den 22 och 23 januari, semifinaler den 24 januari och grand finals den 25 januari, här är de åtta lagen som fortfarande är vid liv i evenemanget.
- Furia
- Team Falcons
- Team Vitality
- GamerLegion
- Laganda
- Team Vätska
- Parivision
- Hjältemodig
Vi vet ännu inte spelschemat eftersom detta bekräftas den 21 januari kl. 19:00 GMT/20:00 CET när nästa draftshow äger rum, men det vi vet är att genom att vara de högst seedade lagen kvar i evenemanget, Furia, Team Vitality, Team Falcons och Team Spirit inte kommer att mötas i kvartsfinalen, då de kommer att möta ambitiösa lågseedade överlevare.








