Om du har letat efter ett sätt att förbättra din stil, behöver du inte leta längre. Folket på Gunnar har presenterat en ny glasögonserie som är inspirerad av ingen mindre än Top Gun. Kollektionen är känd som Mustang, och den är en del av Flight Deck -serien och ger en unik syn på Maverick aviators designfilosofi.
Glasögonen finns i en mängd olika varianter, vare sig det är olika bågfärger, olika färgade tonade linser eller genom att erbjuda receptbelagda, receptfria eller solglasögon som linser också. Var och en av glasögonen är dock utformade för att blockera blått ljus, vilket gör dem idealiska för folk som vill skydda sina ögon när de sitter vid en dator hela dagen, och de beskrivs som kladdbeständiga och antireflekterande också.
Beskrivningen av glasögonen tillägger: "Sväva till nya höjder med Mustang, ett slående tillägg till vår Flight Deck Collection. Denna navigatorformade design erbjuder en modern twist på det klassiska Maverick-pilotutseendet, vilket gör den till det perfekta valet för dem som söker både stil och funktionalitet."
Du kan få ett par av dessa glasögon idag för $74, som också inkluderar ett fyrfaldigt fodral, en påse, en rengöringsduk och 12 månaders garanti.