Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
Blog

Vad köper man för lokala delikatesser där du bor?

Skrivet av Jonas den 6 maj 2026 kl 03:40
This post is tagged as: Mat

En av Sveriges finaste amatörkockar har på senare tid snöat in på bakteriekulturer och det är en fröjd att följa hans framfart med märkliga produkter. Just idag gjorde han långfil, en produkt jag inte tror är sådär övermåttans välkänd i Sverige - men som alla mataffärer i Jämtland (och norröver) har i sortimentet.

Smaken är helt okej, men det unika med den är den sega konsistensen, som jag gissar även gett den sitt namn. Det fick mig att fundera över andra lokala delikatesser runt om i landet. Sverige är ju ändå rätt stort med mängder av lokala traditioner, väl värda att bevara.

Så därför tänkte jag nu kasta ut frågan; vad finns det för lokala delikatesser hemma hos dig, där du bor, som du hittar i alla välsorterade affärer? 

Eftersom jag vet att några i sedvanlig ordning kommer vara orimligt bokstavliga med en inver att missförstå, så handlar det inte om att du vet en affär i strax utanför Stockholm som har en viss vara, utan grejer som äts brett tack vare traditioner, och där även mindre butiker (ej Circle K och liknande) kan förväntas ha dessa varor som rimligen saknas på annat håll.

Tänker mig att det kan finnas ostar, styckdetaljer, sylt, bröd, kryddor och mycket annat. Seså, låt höra nu - vad äter folk hemma hos dig som är ovanligare i resten av landet?

Vad köper man för lokala delikatesser där du bor?

Får det lov att vara lite långfil (bild från Norrmejerier på Instagram)?

HQ