Svenska
Blog
Önskekaraktärer i Marvel Rivals

Önskekaraktärer i Marvel Rivals

Skrivet av Petter den 21 januari 2025 kl 13:18

Netease super-suprise-succé Marvel Rivals fortsätter att underhålla, vi fortsätter att spela och jag anser fortfarsnde att det är ett spel konstruerat av de allra bästa delarna ur Overwatch (och snudd-på inga av de sämre bitarna). I love it. Marvel Rivals är strålande.

Utöver Fantastic Four där två av karaktärerna släppts och två (Facklan och The Thing) släpper om ett par veckor vet vi ju numer att Deadpool, Modok, Blade, Ultron, Captain Marvel, Hit-Monkey, Angela, Professor X, Jia Jing, Paste Pot Pete, Colossus, Locus, Emma Friost, Jean Grey samt Ghost Rider är på väg. Gott om nya gubbar under 2025, helt enkelt. Många bra, många som jag ser fram emot. Jag har en önskelista, dock. Karaktärer som jag i en perfekt värld hade sett dyka upp innan någon av de ovan introduceras i Rivals. Här kommer de.

Daredevil, vill jag se. Han är min favoritkaraktär i Marvel-universumet och jag vill helst se en Frank Miller-inspirerad version som är snudd-på lika sving-vig och akrobatiskt svårträffad som Spider-Man är i spelet, med sina dödliga Billy Club. Jag vill se Green Goblin också, som likt Hela eller Iron Man ska kunna ligga högt upp i luften och skicka ned granater. Sen vill jag spela dsom Doctor Doom. Jag vill ha Nova. Jag vill ha Thanos som ett svar på Hulk och hans Tank-förtjänster och jag vill spela som Doc-Oc, med sina tentakler. Vision, också. Tack. Cable. Modok. Cyclops. Nightcrawler, War Machine, Beast.

Det finns såklart så otroligt många alldeles fantastiska hjältar/skurkar i Marvels välfyllda serietidningsuniversum som jag ser fram emot att spela som i Rivals. När spelet dessutom har blivit så otroligt framgångsrikt/populärt som det har på så kort tid, hoppas jag dessutom att DC Comics och en mustig crossover blir verklighet. Jag vill se Batman här, Green Arrow, Green Lantern, Flash, Robin, Cyborg, Dick Grayson, Jokern, Bane, Superman, Darkseid och Deathstroke.

HQ