Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
Blog

Din mest oumbärliga kökspryl?

Skrivet av Jonas den 24 oktober 2025 kl 03:18
This post is tagged as: Mat

Det dräller såklart av allehanda prylar till köket, från stavmixers till airfryers och äggkokare. De flesta är helt onödiga för de flesta - men så finns det ju också grejerna man inte kan vara utan.

För min egen del sörjde jag när vår riskokare sedan två decennier nyligen klappade ihop, men tänkt inget mer på det. Nu kokar vi manuellt, resonerade jag och sambon. Det höll ungefär en vecka. Att få helt perfekt ris utan ansträngning som dessutom hålls varmt så man slipper försöka tajma övriga maten, visade sig vara värt mer än jag trodde.

Trots att det dräller av mat-influencers som försöker göra riskokandet till en större konstform än det faktiskt är, så är det i princip omöjligt att göra det mer bättre resultat än vad en enkel riskokare för 500-1000 kronor mäktar med, och nu är en ny beställd. Det fick bli efterföljaren till den Tefal vi hade innan (OBS, ej reklam, det finns säkert 100 bättre modeller, gör din egen efterforskning), håller även denna 20 år så får det anses vara bra värde.

Din mest oumbärliga kökspryl?

Så... med det sagt, vilken enskild kökspryl (utöver standardgrejerna) hade du inte kunnat klara dig utan?

HQ