Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
Blog

En underbar, allt annat än jättenödvänding bok

Skrivet av Leorio den 6 oktober 2025 kl 16:48

Street Fighter Compendium innehåller mer nördkunskap om Street Fighter-spelen än vad till och med de flesta fansen behöver. Boken är tydlig med att det inte är någon artbook, inte heller är det en guide som gör dig bättre på att spela spelen och det är heller ingen genomgång av Street Fighters e-sport-historia. Istället är det en faktabok över själva spelen och deras utgivning – och framför allt vad som skiljer de olika utgåvorna av ett och samma spel åt. 

Så vill du veta hur bakgrunderna i en utgåva av Street Fighter II skiljer sig från en utgåva till ett annat format, eller vilket extramaterial en utgåva av ett spel i serien skiljer sig från en annan utgåva så är det här boken för dig. Nördkunskap som de allra flesta inte har någon nytta av alls alltså, men en härligt välgjord, genomarbetad och välskriven bok på samma gång.

En underbar, allt annat än jättenödvänding bok

Är du trots allt intresserad av att veta mera så gå in och läs min dagsfärska recension av boken och kommentera gärna här.

HQ