Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
Blog
Nate Garrett är kungen

Nate Garrett är kungen

Skrivet av maedr den 1 februari 2022 kl 19:40

Om man har spelat mördarbra tokdöds i superfenomenala Gatecreeper, och sedan startat sitt eget doom- och heavy metal-band, och dessutom kan tämja guror som en gud, då är man värd ett blogginlägg. Och det har Nate Garett. Så han får ett blogginlägg.

Efter att ha lämnat Gatecreeper för några år sedan, har Nate Garett lagt all sin tid på egna bandet Spirit Adrift, ett projekt som började som ett mer renodlad doom metal-band för att sedan lossa sina vidsvepande vingar och flyga rätt in klassisk heavy metal. Jag tror att snillet spelar de flesta av instrumenten själv. Det gläder mig också att han tog sig ur sin alkoholism och vände det till mustig styrketräning och rifftämjande. Good shit.

Det bästa med Spirit Adrift är även när de lirar heavy metal finns det lite kvar av den där mysfuzziga doomen i ljudbilden. Allt låter liksom varmt, tjockt och gosigt. 

Idag myser jag med senaste EP:n Forge Your Future (som jag helt missat, skäms). Och som vanligt finns det riff, riff och mera riff inbankat här på tre grymma låtar, Nates röst låter bra och ljudet är alldeles lagom balanserat. Gitarrerna låter förträffligt.

Totalt har Spirit Adrift släppt fyra plattor, av vilka jag plöjt Enlightened in Eternity och Divided by Darkness mest. Och de är toppen. Rekommenderas varmt om du uppskattar varm, riffig, klassisk heavy metal.

Lyssna på Spotify

HQ