
Nu när det är juletid och allt sånt där så tänkte jag bara lägga fram lite fakta så ni slipper fundera över ifall tomten finns eller ej.
Låt oss börja med att det finns omkring 2 miljarder barn på jorden. Men nu vill ju tomten inte besöka muslimer, hinduer, judar eller buddhister,vilket reducerar antalet till 15% eller 378 miljoner. Med ett världsgenomsnitt på 3,5 barn per hushåll är det sålunda 108 miljoner hushåll att besöka, om vi kan anta att det finns minst ett snällt barn i varje hem.
Jultomten har på grund av olika tidsoner och rotation cirka 3,5 timme på sig att jobba, om vi antar att han reser västerut, vilket blir ju mest logiskt. Han besöker sålunda 967,7 hem per sekund. Det betyder alltså att för varje kristet hem med minst ett snält barn, har tomten cirka 1/1000 sekund till att parkera släden, springa ut och hoppa ner genom skorstenen, dela ut julklappar, hoa 3 gånger, klämma ner två snappsar, upp genom skorstenen igen, i släden och iväg till nästa hus.
Om vi antar att alla hem som ska besökas är jämnt fördelade är det ca 1 km mellan varje hus i genomsnitt. Tomten färdas då ca 100 miljoner km, toabesök och andra pausar räknas inte. Med andra ord flyger tomtens släde med ungefär 1000 km per sekund eller 3000 gånger ljudets hastighet. Som jämförelse kan nämnas att den snabbaste farkost som människan hitills skapat, rymndsonden Ulysses, färdas cirka 50 km per sekund. Som kuriosa kan nämnas att en normal frisk ren kan komma upp i en hastighet av ungefär 30 km i timmen.
Lasten i släden är ett annat objekt. Om vi antar att varje barn får klappar motsvarande 1 kg, har släden en last på 500 000 ton, (tomtens vikt inte medräknad). På land kan en normalstark ren dra ungefär 200 kilo. Även om vi antar att de speciella flygand renarna kan dra en vikt tio gånger denna, kommer inte släden ur fläcken, om inte tomten skaffar fram cirka 360 000 dragvilliga renar. Detta kommer ge släden en samlad vikt på ca 600 000 ton. 600 000 ton, som flyger med 1000km per sekund alstrar ett enormt luftmotstånd. Detta kommer hette upp renarna, ungfär som en meteorit som inträder i jordatmosfären.
De två ledarrenarna kommer då absobera en enegi motsvarande 14 300 trilljader joule per sek, eller 14 300 trilljarder watt. Ledarrenarna kommer helt enkelt att brinna upp omedelbart och de bakomvarande kommer att utsättas för en ljudvallsbang och därefter själva brinna upp. Alla renarna kommer att möta sin anfarder på mindre än 4,26 tusendels sekunder, de vill säga när tomten når till sitt femte hus.
Det är dock hypotetiskt, för då släden accelererar från 0 till 1000 km/s på 1/1000 sek, kommer alla i släden att bli utsatta för en g-kraft 17 500 gånger större tyngkraften. En tomte på ca 150 kg (vikten uppskattad efter existerande kopior) skulle naglas fast i bakre delen av släden motsvarande en vikt av cirka 3 miljoner kg, vilket ögonblickligen skulle krossa varje ben i hans kropp och förvandla honnom till en våt fläck.
Slutsattsen bör bli att om tomtejäveln någonsin levat så är han defenetivt död nu.
God Jul