Blue Origin planerar om uppskjutning av Mars-satellit efter att den geomagnetiska stormen avtar
En ny Glenn-raket ska bära NASA:s EscaPADE-satelliter efter förseningar i solaktiviteten.
Blue Origins New Glenn-raket, som bär två NASA-satelliter som är utformade för att studera rymdväder på Mars, är tillbaka på rätt spår för uppskjutning den här veckan efter förseningar orsakade av en geomagnetisk storm och molnig himmel. Uppskjutningsfönstret vid Cape Canaveral är planerat till torsdag, strax före klockan 15.00 (2000 GMT).
De två EscaPADE-satelliterna, Escape and Plasma Acceleration och Dynamics Explorers, kommer att kretsa runt Mars i tandem för att analysera hur laddade solpartiklar interagerar med planetens magnetfält och bidrar till förlust av atmosfär.
EscaPADE-satelliter för att studera Mars magnetfält
Uppdraget är Blue Origins första stora vetenskapliga uppskjutning för en betalande kund och den första New Glenn-flygningen sedan raketens första uppskjutning i januari. Tidigare försök har skjutits upp på grund av ett kraftigt molntäcke och en svår solstorm som störde satellit- och radiokommunikationen.
Samtidigt orsakade den geomagnetiska stormen livliga norrskensuppvisningar över delar av USA, med grönt och rosa norrsken som syntes ovanligt långt söderut, från Texas till Florida. Stormen har nu bedarrat och banat väg för uppskjutningen till Mars.

