Skip to main content
Gamereactor Nyheter
Nyheter

Bronny James bevisar att hatarna har fel med sin bästa prestation i karriären, men inte i LA Lakers

Att Bronny James går till G-League har visat sig vara rätt beslut för LeBrons son.
Javier Escribano Editor Spain 13 december 2024

Bronny James, Los Angeles Lakers nya spelare, fick hård kritik i år på grund av sin tvivelaktiga kvalitet: han är bra, ja, men tillräckligt bra för ett så stort lag som Lakers? Det pratades mycket om nepotism eftersom han uppenbarligen är son till LeBron James och skrev historia när far och son för första gången spelade tillsammans i NBA.

Med tanke på att hans siffror inte var så bra bestämdes det att Bronny James skulle dela sin tid: att bara spela hemmamatcher för Los Angeles Lakers, men att mestadels spela på South Bay Lakers, dess dotterbolag i G-League.

G-League är "Development"-ligan, där vanligtvis hemmafostrade spelare spelar innan de går med i huvudlaget i franchisen. Att Bronny hoppade över sin tid i G-League kritiserades av många, och nu står det klart att det har varit ett bra val att rätta till och skicka honom till G-League.

https://x.com/NBA/status/1867431709433901534

Och i den senaste South Bay Lakers-matchen, som också blev Bronnys första borta i G-League, gjorde Bronny James en spektakulär prestation. 20-åringen gjorde 30 poäng för första gången i sin karriär, med en field goal-procent på 57 %, och tre av nio gjorda poängare.

Tyvärr förlorade Lakers mot Valley Suns med 106-100, men fansen var entusiastiska över James prestation: han gjorde fler mål i den matchen än i de tre tidigare matcherna. Och det bevisade att Bronny James har en framtid för sig själv om han fortsätter att arbeta så efter att hans pappa går i pension... vilket kan vara tidigare.

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2024 · 4 830 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.