Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
Gamereactor
nyheter
Cairn

Cairn sålde över 200 000 exemplar under helgen

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i
HQ

Det stiliserade bergsklättrarspelet Cairn har lyckats locka en hel del digitala turister till Mount Kami. Spelet släpptes så sent som i torsdags den 29 januari och har redan nått en imponerande försäljningssiffra.

The Game Bakers, som både utvecklar och ger ut Cairn, meddelar nämligen att äventyret sålt över 200 000 exemplar sedan lanseringen. Spelet finns för närvarande ute till PC via Steam, Epic Games Store och GOG samt Playstation 5.

Det är för övrigt inte bara många som köper Cairn - utan folk gillar det dessutom. I skrivande stund har spelet nästan 5000 omdömen på Steam, där 94 procent är positiva. Vi har själva testat spelet och hade riktigt roligt när vi tog oss upp för Mount Kami.

Cairn
Det har kommit flera framgångsrika och hyllade spel om bergsklättring senaste åren.

Relaterade texter

CairnScore

Cairn

RECENSION. Skrivet av Magnus Groth-Andersen

Vi har kämpat för att nå toppen av Mount Kami, och kan konstatera att det var en resa väl värd mödan.

5 snabba: Cairn

5 snabba: Cairn

ARTIKEL. Skrivet av Patrik Severin

Vi tar tempen och kikar närmre på The Game Bakers simulering av bergsklättring, som har potentialen att erbjuda något helt fräscht och innovera i spelmediet!



Loading next content