Call of Duty: Black Ops 7 reas redan ut för halva priset
Kritiken har varit bitvis svidande mot Call of Duty: Black Ops 7, Activisions senaste del i den ruskigt framgångsrika spelserien. Men har årets upplaga blivit den som fått bägaren att rinna över för många? Siffrorna på Steam talar sitt tydliga språk, med omkring 60 000 aktiva spelare - en bråkdel av de 490 000 man hade för tre år sedan.
Försäljningen har som bekant rapporterats vara under förväntan och nu reas spelet ut för nästan halva priset i USA. Knappt en månad efter lanseringen. Butiker som Gamestop listar standardutgåvan för 35 dollar, nästan 50% billigare än vad det normalt kostar att köpa.
En del av detta kan visserligen kanske förklaras genom att många kommer åt spelet via Game Pass. Men många experter menar också att denna typ av kraftig rea för en så stor titel är extremt ovanlig. Speglar detta kanske också en aningen mer mättad marknad? Framgångarna för Battlefield 6 pekar på motsatsen.
I samma veva har även Activision dessutom meddelat att man kommer försöka skapa mer unika spelupplevelser framgent. Och inte bara hoppa mellan Black Ops och Modern Warfare. Ett uttalande som också stärker misstankarna om en lansering som varit svagare än väntat.







