Nästa veckan väntas Activision och Treyarch avslöja det exakta lanseringsdatumet för Call of Duty: Black Ops 7, dvs under Gamescom Opening Night Live den 19:e augusti - där spelet kommer att officiellt avtäckas och visas upp i mer detalj. Men precis som så ofta annars i spelbranschen, så läcker information likt vatten från ett såll och baserat på vad som nu skrivs online, så verkar det som att premiären kommer att äga rum den 14:e november.
Detta enligt den vanligtvis pålitliga källan Dealabs som även skriver att Call of Duty: Black Ops 7 släpps till PC, Xbox One, Xbox Series X/S, Playstation 4 och Playstation 5. Men alltså verkar skippa Switch 2, i varje fall vid lansering. Detta trots tidigare löften om att sjösätta Call of Duty till Nintendos konsoler.
Prislappen ser ut att landa på 79,99 euro för en fysisk utgåva - med skiva - men det framgår inte om den digitala versionen blir billigare och det är även bekräftat att Call of Duty: Black Ops 7 blir tillgängligt via Game Pass redan på releasedagen.
Kommer du lira BLOPS 7 eller är du mer sugen på nya Battlefield?