Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
Gamereactor
nyheter
Resident Evil Requiem

Capcom är säkra på att nästa Resident Evil fungerar bättre vid premiären än Monster Hunter Wilds

"För närvarande ser vi inte sådana risker. Vi utvecklar spelet för att bjuda på en smidig spelupplevelse över ett brett spektrum av PC-specifikationer."

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i
HQ

En av årets mer bisarra händelser kommer från Monster Hunter Wilds. När det hett efterlängtade spelet lanserades tidigare i år slog det ned som en bomb med en öppningshelg på hela åtta miljoner spelare och såg ut att vara en kandidat till att bli årets största spel. Men sedan började det falla handlöst och därefter har det "bara" sålt ett par miljoner sålda exemplar, betydligt mindre än alla väntat sig. Detta tros till stor del bero på de massiva tekniska problemen som plågat spelet.

Att en release av den här kalibern snubblar så rejält har förstås lett till frågor och oro kring Capcoms utvecklingsprocess och huruvida en liknande situation kan påverka Resident Evil Requiem när det släpps i februari 2026. Capcom har nu försäkrat sina fans om att så inte blir fallet. I en nyligen publicerad Q&A förklarar det japanska företaget följande:

"Resident Evil Requiem differs from Monster Hunter Wilds in terms of gameplay, system architecture, and network features. At present, we do not anticipate similar risks. We are developing the game to provide a smooth gaming experience across a wide range of PC specifications."

Även om förhandsversioner ofta skiljer sig markant från det som släpps var vår tid med Resident Evil Requiem under Gamescom i augusti en tekniskt stabil upplevelse, så förhoppningsvis slipper Capcom snedsteg med vad som utan tvekan är 2026 års mest efterlängtade titel för många.

Resident Evil Requiem

Relaterade texter



Loading next content