Clair Obscur: Expedition 33 vinner Game of the Year
Det var många starka kandidater på årets The Game Awards men ett spel stack ut från mängden och dominerade stora delar av galan: Clair Obscur: Expedition 33. Den makalösa franska framgångssagan slukade pris efter pris och sopade mattan med konkurrenterna. För det var inte bara aftonens finaste utmärkelse - Game of the Year - som delades ut till Expedition 33, utan bland annat även Best Narrative, Best RPG och Best Game Direction.
Priset delades ut av Nicolas Doucet, regissören bakom förra årets vinnare Astro Bot, vilket gav det hela en lite extra härligt fransk touch. Huruvida Clair Obscur: Expedition 33 förtjänar sin seger råder det väl delade meningar om bland spelare och diskussionerna pågår för fullt online, året har som bekant varit ruskigt starkt med många fina titlar.
Teamet bakom spelet tog god tid på sig innan de steg upp på scen - lite märkligt med tanke på hur ofta de varit där under kvällen - men det blev ett fint ögonblick när hela gänget samlades i en gruppkram, applåderade av skådespelarna Jennifer English och Ben Starr.
Regissören Guillaume Broche passade på att hylla hela Sandfall Interactive, som närvarade vid galan och han tackade även alla testare, röstskådespelare, ja till och med de Youtubers som hjälpt till med guider. Det sista tacket gick till spelarna själva - de som burit Clair Obscur: Expedition 33 hela vägen fram till en av branschens mest prestigefyllda utmärkelser.
Håller du med om valet av Game of the Year? Är Clair Obscur: Expedition 33 det bästa som 2025 haft att erbjuda?






