
En färsk opinionsundersökning har visat att nästan hälften av Danmarks befolkning nu ser USA som ett stort hot mot sitt land. Undersökningen, som genomförts av YouGov och som The Guardian tagit del av, visar att 46 procent av danskarna anser att USA är en allvarlig säkerhetsrisk – fler än de som ser Nordkorea (44 procent) eller Iran (40 procent) som hot.
Spänningarna har varit stora mellan Danmark, Grönland och USA i ljuset av Donald Trumps upprepade påståenden om att förvärva Grönland. Det autonoma territoriet, som en gång var en dansk koloni, är fortfarande en strategisk plats av intresse för USA på grund av dess naturresurser och geopolitiska betydelse. De flesta danskar har dock uttryckt sitt motstånd mot ett sådant avtal, och 78 procent har sagt att de inte skulle stödja att Grönland blir en del av USA.
Samtidigt som Danmarks relation till USA är ansträngd stärker landet sitt försvar i Arktis. En plan på 2 miljarder dollar har presenterats för att stärka den militära närvaron i regionen när de globala spänningarna ökar. Dessutom har Danmark också avsatt 4,9 miljoner dollar till en plan för att bekämpa rasism mot grönländare, som ett erkännande av de långvariga utmaningar som ursprungsbefolkningen står inför.
Dessa åtgärder kommer mitt i en ökande oro för att USA kan försöka utöva kontroll över territoriet, vilket ytterligare komplicerar Danmarks känsliga position. Även med sådana försvarsplaner på plats fortsätter Danmark att navigera i den pågående konflikten, med ledare som Mette Frederiksen som trycker på för starkare europeisk enighet i ljuset av Trumps grönländska kommentarer.
Situationen kompliceras ytterligare av det överväldigande motståndet på Grönland. En nyligen genomförd undersökning visade att 85 procent av grönländarna avvisar tanken på att bli en del av USA, medan endast 6 procent stöder det. Detta återspeglar öns djupt rotade önskan om självständighet, som har tagit fart under de senaste åren.
I takt med att spänningarna ökar verkar både Danmark och Grönland fast beslutna att stå emot alla försök att ändra sin politiska status. Med ledare från Danmark och hela Europa som står fast mot Trumps ambitioner är Grönlands framtid fortfarande osäker. Hur anser du att Europa bör reagera på det ökade trycket från USA om Grönlands framtid?
Vad tycker du om resultatet av omröstningen? Håller du med dem?