Nu när Steams sommarrea har dragit igång är det många som märkt lite konstigheter kring Counter-Strike: Global Offensive. Priset på spelet har under rean sänkts med 50 procent, men däremot går det inte att ge bort spelet som present till sina vänner på Steam. Ido Magal från Valve avslöjade på Reddit att anledningen till detta är att Valve vill expandera spelarbasen för spelet, och deras siffror pekar på att de som får spel som present sällan spelar i någon större utsträckning. De vill alltså att alla köper spelet själv.
"CS:GO will not be giftable during the sale. Our goal with sales is to grow the community and historically, during sales, the new users that stick around are mainly the ones that purchase copies for themselves."
Däremot är det inte alla som köper den officiella förklaringen. Många spekulerar kring att orsaken till present-förbudet har att göra med att förhindra tredjepartssajter från att köpa upp mängder av koder till Counter-Strike: Global Offensive nu när det är rea, för att sedan sälja vidare för fullpris när Steams sommarrea väl är slut.