Darkhaven
Patrik har försökt med konststycket att överleva farliga monster och förstöra världen med en yxa i detta Diablo inspirerade actionrollspel...
Några av skaparna bakom Diablo II är tillbaka med ett eget actionrollspel. Och jag har spenderat tid med att undersöka om det är något att se fram mot. Även om spelet är i en extremt tidig fas finns det mycket att uppskatta med förhandsversionen. När du startar spelet möts du av det där huvklädda ansiktet vi sett på omslaget av Diablo II, fast nu med en lila estetik. Det är tydligt att Moonbeast Productions är inspirerade av sina tidigare alster. Då flera av utvecklarna hos denna studio skapade det allra första och andra spelet i den serien hos Blizzard Entertainment. Det är lite spännande att en av deras stora konkurrenter idag är ett spel de var med och utvecklade. Speciellt med tanke på det förnyade intresset Diablo II fått tack vare sin nya expansion.
Darkhaven börjar i ett ödelagt fort, med ödslig musik. Du står mitt i ruinerna och intar rollen som en till synes människa. Du har inte mycket till utrustning och din karaktär är relativt klen. För dig som spelat actionrollspel förr låter detta förmodligen bekant. Det tyckte jag också och begav mig direkt ut i världen. Jag ville börja smiska monster helt enkelt. Det första jag reagerade på var förstörelsen av terräng. När jag slog med min yxa försvann både mark och byggnader. Jag ska vara ärlig och säga att jag inte spelat ett spel i denna genre med detta inslag förut. Du kan gräva upp skatter, öppna upp hål med monster och även grottor. Du kan sedan bege dig in i dessa platser för att plundra och besegra fiender. Det är betydligt roligare än det låter och passar genren väl. Det känns bra att öppna en väg och hitta en gömd kammare med skatter. Detta bidrar också till att göra världen i denna genre ännu mer intressant. Bakom varje vägg kan det finnas saker att hitta.
På grund av hur tidigt detta är i sin utveckling kan jag förlåta saker som att användargränssnittet, fonter och annat inte ser ut att tillhöra samma spel. Jag kan också förlåta optimerings-problem och tekniska tillkortakommanden. Tyvärr dras demot av dessa typer av problem. Av det jag spelat ser detta ut som en protoyp, ett försök att visa att Moonbeast Productions har något intressant på gång. Även om tonen, estetiken och designen bitvis påminner om Diablo tycker jag att det tempomässigt liknar Titan Quest. Saker är lite trögare och det känns inte lika rappt. Å andra sidan kan du hoppa och det känns mer som ett fullfjädrat spel i 3D än flera av konkurrenterna. Jag upplevde att precis som i Donkey Kong till Switch 2 kan kameran fastna och bli bökig när du gräver och slåss under jorden. Detta är förmodligen ett problem utvecklarna kommer att åtgärda men det är sådant som är tydligt i förhandsversionen. Mycket av detta går såklart att ha överseende med i detta stadie av utvecklingen.
Anledningen till att jag gillar förstörbara miljöer är hur hela titeln är byggt runt detta. Du kan dränera vatten från sjöar och öppna upp dränkta uråldriga ruiner med monster och skatter. Miljöerna kommer även ihåg var du stridit och vad som sker i världen. Förstörda saker förblir förstörda. Gillar du inte detta kan du också bygga saker i detta spel och det innebär att det sticker ut på riktigt mot titlar som Path of Exile eller Titan Quest II. Det är inte ditt klassiska Torchlight eller Diablo utan något annorlunda och spännande tack vare denna funktionalitet. Det är inte riktigt i klass med något som The Forest eller Rust, snarare kan det bli en titel som liknar V-Rising. Det är lite oklart hur mycket byggande som kommer att ingå i denna titel. Skillnaden mellan detta och V-Rising är att den titeln baseras mer på överlevnadsaspekten än vad Darkhaven verkar göra. Darkhaven är betydligt närmare Titan Quest, Torchlight och Diablo än den titeln är. Du kan multiklassa din karaktär i detta spel vilket jag gillar. Du kan också kombinera upp till tre färdighetsträd och det bidrar till ett upplägg som gör att din karaktär blir unik. Det påminner mig lite om systemet i Titan Quest och dess uppföljare.
Om du är som mig och har testat många actionrollspel genom åren kan detta vara intressant. Hur denna titel blir hänger dock lite på om deras Kickstarter blir fullt finansierad. Jag är dock positiv till detta trots att demo-versionen är mer av en prototyp än en bit av en färdig upplevelse. Jag tycker också att utvecklarna tänker rätt med att kunna bygga sin karaktär utifrån fler än en klass och att de lånar in inslag som ädelstenar, runor och liknande med bonusar. Utvecklarna lovar även att det ska finnas stora världshändelser som formar banan du slåss på. I den begränsade versionen vi kunde testa fanns det bara en sådan. Den låses upp när man följt huvuduppdragen ett tag och när den sveper över kampanjvärlden märker du direkt att något är fel. De är en våg av odöda som sveper över kampanjvärlden vilket i praktiken innebär mer odöda fiender och en värld som sakta dör. Jag gillar det på grund av att du kan stoppa det eller låta det ske. Valet hur du hanterar dessa världsskeenden är ditt och det påverkar din kampanj på fler än ett sätt.
Om du är hungrig på något annorlunda kan Darkhaven vara något för dig. Med sin förstörbara och dynamiska värld skiljer det sig mot konkurrenterna. Tack vare bra musik, speldesign och fantastiska ambienta ljud lyckas det skapa något unikt. Även om själva upplevelsen inte är svår kontra konkurrenterna finns det mycket potential med detta upplägg. Det är sällan vi ser något så pass annorlunda i denna genre. Huruvida detta blir ett fullfjädrat spel eller inte återstår att se. Jag kan dock med gott samvete säga att jag vill testa det färdiga spelet. Förhoppningsvis klarar Moonbeast Productions av att leverera ett annorlunda om än bekant, roande och belönande actionrollspel. Det är definitivt något du som uppskattar genren behöver hålla ett öga på.



















