Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
Gamereactor
Sport

Den danska badmintonlegenden Viktor Axelsen går i pension på grund av återkommande ryggproblem och har vunnit nästan allt

Axelsen tillbringade 183 veckor som världsetta i badminton, noterade 572 vinster och 160 förluster.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i
HQ

Viktor Axelsen har meddelat sin professionella pensionering från badminton. Den 32-årige danska spelaren, född i Odense, som höll världsetta i 183 veckor fram till augusti 2024, vann två olympiska guldmedaljer (Paris 2024, Tokyo 2020) och en bronsmedalj (Rio 2016) bland många andra troféer, inklusive två världsmästerskap (Glasgow 2017 och Tokyo 2022), och är den enda icke-asiatiska spelaren tillsammans med Thomas Lund som vunnit titeln två gånger.

En ryggoperation i april 2025 innebar dock att han inte längre kan tävla på sin högsta nivå. "Att acceptera den här situationen har varit otroligt svårt. Men nu har jag nått en punkt där min kropp inte tillåter mig att fortsätta. Sedan den dag jag plockade upp ett racket visste jag att min dröm var att bli bäst i världen."

Bland andra titlar finns tre Europamästerskap (2016, 2018, 2022), Europaspelen 2023 och Thomas Cup 2016. Och som lag har han lett Danmark till att vinna alla Europamästerskap för lag mellan 2012 och 2024, alla Europamästerskap i mixade lag mellan 2015 och 2025, samt Thomas Cup 2016, som anses vara VM i herrbadminton och vanligtvis domineras av Kina (en tävling där Danmark också vann fyra bronsmedaljer).

Sudirman Cup, en internationell mixtävling som hålls vartannat år, är den enda stora badmintontävlingen han inte vunnit, men han ledde Danmark till en bronsmedalj 2013. Han avslutar en otrolig karriär tidigare än väntat, men har inget annat att bevisa, och tar Danmark till internationell ära otaliga gånger. "Det har aldrig bara varit en karriär för mig. Det har varit mitt liv och jag har inte lämnat någon sten ovänd".

Den danska badmintonlegenden Viktor Axelsen går i pension på grund av återkommande ryggproblem och har vunnit nästan allt
ryanko / Shutterstock

This post is tagged as:

Sportbadminton


Loading next content