Ons Jabeur, tunisisk tennisspelare, rankad 36:a i världen och en gång så högt som nummer 2 i världen 2022 tack vare att hon var tvåa i tre Grand Slams och vinnare av Madrid Open 2022, har talat ut om folkmordet i Palestina och erkänt att det påverkar henne professionellt och förklarat hur hon har försökt hjälpa till.
Som en av få elittennisspelare som offentligt stöttar Palestina säger hon att hon har fått ta emot hat. – Jag har blivit kallad terrorist så många gånger, säger hon på WTA:s hemsida. – Jag vet inte ens hur det hänger ihop. Jag försöker hjälpa människor, och särskilt barn, som svälter.
Jabeur samarbetar med FN:s World Food Programme och försöker få fram mat till människor som drabbats av kriget, många som nu lever mellan ruiner. Men sedan april förra året har FN sagt att de har slut på matförråd och att de nu inte kan få in mer mat i Palestina på grund av Israels blockad av bistånd.
– När man stänger gränsen och försöker svälta ihjäl barn och en massa andra människor är det väldigt omänskligt. Vi är i 2025 och jag kan inte tro att detta händer", sa Jabeur. "En av killarna i Palestina frågade: 'Är vi människor? Att ens ställa den frågan betyder att du lever i helvetet."
Sportsligt sett är det inte heller ett bra ögonblick för henne, eftersom 30-åringen drabbades av en axelskada som höll henne borta från planen halva 2024, och hon drabbades av en benskada i sin återkomst i Miami. Hennes senaste match var när hon åkte ut i första omgången i Madrid. Hon kommer att göra sin debut i Rom i morgon mot Jasmine Paolini.