Denguefeber är vanligt i Sri Lanka, särskilt under monsunsäsongen då myggor trivs i fuktiga förhållanden. Årets utbrott har dock varit särskilt allvarligt, eftersom populationen av myggan som bär sjukdomen har ökat exponentiellt efter cyklonen Ditwahs passage genom regionen i slutet av november, och antalet fall har ökat därefter. Hittills under 2026 har mer än 44 000 fall av dengueinfektion rapporterats på ön, tillsammans med 28 dödsfall, varav fem var barn.
Bara under 2025 fanns det 51 000 fall av dengue i Sri Lanka, enligt siffror från National Dengue Control Unit (NDCU), men i år har antalet fördubblats. En ytterligare ökning av antalet patienter kan sätta offentliga sjukhus under extrem press, varnade Sri Lankas hälsominister Nalinda Jayatissa på torsdagen, enligt Reuters.
Den lankesiska regeringen genomför ett särskilt program för att bespruta offentliga platser som skolor, byggarbetsplatser och offentliga byggnader fram till nästa måndag, i ett försök att minska myggpopulationen i år. Det är dock oundvikligt att när regnen återvänder kommer det att bli en ökning av fall.