Ingen har väl missat att en av de mest ikoniska filmerna från 80-talet fick en uppföljare förra veckan och blev en enorm succé redan från första sekunden. Vi talar naturligtvis om Top Gun: Maverick, som för närvarande slår alla möjliga rekord och hade den bästa globala premiärhelgen Tom Cruise någonsin haft, och slog därmed alltså hans gamla rekord med The Mummy.
Men detta betyder inte att en tredje film är garanterad. Top Gun hade trots allt premiär 1986 och vi fick vänta till 2022 på uppföljaren. I ett samtal med Deadline förklarar Maverick-producenten Jerry Bruckheimer att Top Gun 2 "never really got that close; we never had a script, never had ideas", och detta kan vara fallet även för nästa Top Gun.
Bruckheimer utesluter förvisso inget, men säger att det inte finns några omedelbara planer på att göra Top Gun 3 och tillägger bara "Let's ride this wave", med hänvisning till populariteten för Maverick. Detta är dock trots allt Hollywood, så vi förväntar oss att en tredje rulle kommer spelas in så småningom, men det verkar som om vi kan få vänta ganska länge på detta.
