Skip to main content
Gamereactor Nyheter
Nyheter

Det går inte att utöka lagringen till Playstation 5 vid lanseringen

Som vi kunde berätta igår, verkar det som att det här med lagring är något som kommer att bli ett problem nästa generation, då Playstation 5 har 667 gigabytes tillgängliga för spel, medan Xbox…
Jonas Mäki Editor Sweden 6 november 2020

Som vi kunde berätta igår, verkar det som att det här med lagring är något som kommer att bli ett problem nästa generation, då Playstation 5 har 667 gigabytes tillgängliga för spel, medan Xbox Series X har 802 gigabyte. I takt med att spel idag ofta är långt över 100 gigabyte samt blir allt större, lär detta bara räcka till en handfull titlar.

Microsoft och Sony har lyckligtvis lösningar för detta. Microsoft satsar på 1 terabyte stora minneskort, vilket är bekvämt och enkelt att använda - men väldigt dyrt. Sony har en mer kostsam teknologi på sina snabbare SSD-hårddiskar, men har valt att inte satsa på proprietär teknologi, vilket ger flera alternativ att välja bland samt därmed förhoppnings också större konkurrens.

Men det finns en hake. Detta kommer inte att stödjas när Playstation 5 släpps. Sony bekräftar nämligen till The Verge att utrymmet reserverat för SSD-expansioner kommer vara avstängt vid lanseringen och är "reserved for a future update". Det är dock ingen stor överraskning med tanke på att Playstation 5-arkitekten Mark Cerny sade att det fanns risk för detta redan i våras och förklarade att "it'd be great if that happened by launch, but it's likely to be a bit past it".

The Verge säger att de kollat med alla tillverkare av nödvändiga PCIe Gen4 stick drive, men ingen av dem kunde bekräfta att deras produkter fungerar med Sonys nya konsol, även om de tror att de ska fungera. Två företag nämnde att Sony inte tycks ha startat programmet ännu för att testa kompatibilitet.

Kort sagt finns risken att det kan ta ett tag innan du kan utöka lagringsutrymmet i Playstation 5. The Verge noterar även att Sackboy: A Big Adventure (32GB), Spider-Man: Miles Morales Ultimate Edition (105GB), Demon's Souls (66GB) och Call of Duty: Black Ops Cold War: (133GB) ensamt är nog för att fylla upp drygt halva hårddisken i Playstation 5, så vi håller tummarna för att Sony löser detta så snart som möjligt.

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 969 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.