Vi pratar mked teamet bakom No Stone Unturned
'
Som någon som har skrivit mysteriehistorier sedan han låtsades vara en författare i 30-årsåldern på nätet, har No Stone Unturned:s skapare Gareth Owens mer koppling till genren än de flesta. Han har varit indragen i en värld av mästerdetektiver och oknäckbara fall nästan sedan födseln, och bestämde sig därför för att ta ett annat tillvägagångssätt med huvudpersonen i sitt spel No Stone Unturned.
"Du fick aldrig göra något vettigt. Det var bara det här geniet, Sherlock, Poirot, de skulle gå iväg och de skulle titta på alla bevis och de skulle beräkna det som ett geni och sedan berätta svaret senare och jag tänkte att det inte är roligt i det", förklarade Owens under vår intervju på Gamescom. "Varför inte ha en karaktär som är en absolut idiot men som ändå kommer att bli den bästa detektiven i världen? Jag tror att det stämmer in på min syn på livet också. Jag tror att oavsett vem du är, om du är villig att försöka tillräckligt hårt och inte är villig att ge upp, så kan du få något."
Spelets protagonist, detektiv Cox, är lika självsäker som han har fel om de flesta av sina slutsatser, men i No Stone Unturned kommer du att vägleda honom att lösa mysteriet om varför kycklingen korsade vägen.
Cox är dock inte bara begränsad till spelet, eftersom han också kommer att vara involverad i en serietidning och han väcks till liv som en marionett i samarbete med Jim Henson Company. Ta reda på mer om det i vår fullständiga intervju nedan:
