Det började med att Elon Musk uppmärksammades som en abnormt skicklig Path of Exile 2 och Diablo 4, faktiskt så bra att han snabbt anklagades för att fuska eftersom han var för bra.
Det här har sedermera lett till ett bråk mellan Musk och Twitch-streamaren Zack "Asmongold" Hoyt som kallade honom en fejkgamer - något som fick Musk att avfölja Asmongold på X, läcka privata meddelanden mellan de två, ta bort streamarens blå verifieringsmärke från X och attackera honom med diverse anklagelser.
Men... nu har det uppdagats att Musk mycket riktigt är en fejkgamer. Musk erkände detta i privata meddelanden med Youtubaren NikoWrex och försvarade sig med att det är omöjligt att slå spelare i Asien utan att dela konton. Han har därför låtit andra spelare använda på hans konton för att höja sin nivåer och köpa utrustning med riktiga pengar.
Detta avslöjande har lett till kritik från spelgemenskapen och krav på att hans konton ska bli avstängda. En simpel fuskare alltså, som inte tycks gilla att ha blivit ertappad. Och med det antar vi att sagan är avslutad eftersom Musk nu ska hjälpa Trump styra vita huset och han lär även ha fullt upp med att bemöta kritiken efter han spontan-heilande under måndagskvällen. Att fuska i spel kanske inte är prio ett just nu.

Vi föredrar helt klart när Musk pekar med högerhanden istället för aktiviteterna under måndagskvällen.
Tack Forbes