Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
Gamereactor
Sport

Detta blir Jannik Sinners nästa motståndare efter förlusten i US Open

Jannik Sinner kommer att vara den bäst seedade spelaren i China Open, och undviker Alcaraz, som spelar i Japan.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i
HQ

Jannik Sinner känner till sin nästa rival efter US Open-förlusten mot Carlos Alcaraz i början av september. Italienaren ingick inte i Laver Cup Team Europe och har inte spelat i någon annan turnering sedan dess, men han är på väg att återvända till China Open, en turnering som han vann 2023 och var finalist i 2024 (där han förlorade mot Alcaraz i finalen).

Den här gången kommer italienaren, världstvåan, inte att korsa vägar med Alcaraz, som bestämde sig för att delta i Japan Open som kommer att spelas samtidigt. Sinners första match blir mot kroaten Marin Cilic (på onsdag eller torsdag den här veckan, tid ej fastställd).

Cilic, 36 år gammal, är rankad 59 på ATP-rankingen och hade en gång karriärens högsta notering som nummer 3 i världen år 2918. Han vann US Open 2014, nådde två andra Grand Slam-finaler och vann totalt 21 titlar, samt en silvermedalj i dubbel i Tokyo 2020. Han var också finalist i China Open 2011.

Om Sinner besegrar honom kan han få möta wild card-spelaren Zhang Zhizhen, påhejad av de lokala fansen, i den andra omgången. Alex de Miñaur och Jakub Mensik kan vänta i semifinalen, och Alexander Zverev kan vara en potentiell finalist på andra sidan tabellen.

Detta blir Jannik Sinners nästa motståndare efter förlusten i US Open
FiledIMAGE / Shutterstock

This post is tagged as:

SporttennisJannik Syndare


Loading next content