Novak Djokovic besegrade Learner Tien med 6-1, 7-6(3), 6-2 i sin första match i US Open, och därmed uppnådde han ett imponerande rekord: 75:e raka segrar i första omgången i majors. Han är den första singelspelaren, herr eller kvinna, att uppnå det i den öppna eran. 55 av dessa var, liksom i söndagens match, i raka set.
Serben var bara 19 år när han nådde kvartsfinal i Roland Garros 2006, där han besegrades av Rafa Nadal i deras första match tillsammans. Efter det gick han vidare till minst andra omgången i varje Grand Slam (Australian Open, Roland Garros, Wimbledon och US Open) han spelade.
Som du säkert redan vet har han vunnit 24 av dessa och är nu på jakt efter en rekordstor 25:e Grand Slam-titel, även om den 38-årige serben känner hur hans styrka börjar försvinna. Trots att Djokovic vann i raka set fick han kämpa hårt mot Learner Tien, ett amerikanskt löfte som föddes 2005, året då Djokovic spelade sin första Grand Slam.
"Jag började jättebra. Drygt 20 minuter, första set, jag kände mig riktigt bra, säger Djokovic om första set, 6-1. "Sedan några långa spel i början av andra set, och sedan började jag känna mig riktigt... Jag vet inte varför. Jag blev verkligen förvånad över hur dåligt jag mådde i den andra fysiska".
"Jag var tvungen att leverera mitt A-game, vilket jag tror jag gjorde i första set. Särskilt i den andra var det att överleva på planen."
Det slutade med att han vann det andra setet i tiebreak och återhämtade sig i det tredje setet. Men det finns tvivel om att Djokovic, vars senaste officiella match var Wimbledon-semifinalen mot Jannick Sinner, och som bara prioriterar Grand Slam-turneringar, verkligen kan stå sig fysiskt mot de yngre spelarna i turneringen... inklusive Carlos Alcaraz, som kunde korsa i sin väg i semifinalen.