Donald Trump ska resa till Kina denna vecka för att söka medling i konflikten med Iran
Med sin popularitet på en rekordlåg nivå försöker Trump bygga närmare band med Peking genom blygsamma handelsavtal, men hans hårda kommentarer de senaste månaderna gör föga för att säkerställa ett varmt välkomnande.
Om det finns en person som inte är särskilt skicklig på att skaffa nya vänner, så är det USA:s president, Donald Trump. Hans ständiga, spänningsfyllda budskap på sociala medier har inte bara belastat global politik och internationella relationer i en grad som inte setts sedan kalla kriget, utan har också isolerat hans land (och dess allierade, såsom Kanada och Europa) från andra handelsavtal som behövs för att hålla västekonomin flytande. Med varje dag som blockaden av Hormuzsundet och kriget med Iran drar ut på tiden, förvärras stigande bränslepriser och energikrisen. Och den amerikanska opinionen börjar tröttna. Enligt en Reuters-undersökning motsätter sig över 60 % av amerikanerna krig med Iran och administrationens nuvarande hantering av frågan.
Trumps popularitet, även bland de anhängare som förde honom till Vita huset, är nu på en rekordlåg nivå, och presidenten behöver segrar på den internationella scenen medan han kämpar i domstol för att försvara sin attack mot Iran. Därför kommer han att resa till Kina tillsammans med en delegation av VD:ar från stora multinationella företag för att träffa Folkrepublikens president, Xi Jinping, med målet att den kinesiske ledaren också ska medla i fredssamtalen i Pakistan med iranierna. Mötet kommer att äga rum i huvudstaden Peking den 14 och 15 maj och kommer att inkludera besök till några av stadens mest kända historiska monument, såsom Himmelstemplet, ett UNESCO-världsarv.
Kinesiska diplomater har dock gett denna "inbjudan" ett svalt mottagande, särskilt eftersom det bara gått några månader sedan Trump själv började underminera handelsrelationerna mellan sitt land och Kina, och anklagade den asiatiska nationen för att "fuska" med sina priser. Detta utlöste det välkända tullkriget, som gradvis har skjutits åt sidan. Enligt vissa analytiker skulle medling med Iran kräva att USA medvetet blundar för att fastlands-Kina ska kunna vidta åtgärder för att ta initiativ till Taiwans anslutning.
Enligt Reuters säger källor nära förberedelserna inför de kommande samtalen att Kina också kräver att Trump-administrationen åtar sig att avstå från framtida vedergällningshandelsåtgärder, såsom exportkontroller av teknik, och att upphäva befintliga kontroller av chiptillverkningsutrustning och avancerade minneschip.
Kort sagt, Trump anländer till Kina med färre kort att spela, medan Kina står att komma ut ur detta möte ännu mer självsäkert. Vi kommer att veta säkert de närmaste dagarna.
